Rynek paliw na świecie: Prognoza ceny ropy Brent na 2022 r w dół

Na początku roku baryłka ropy Brent kosztowała 55 USD, w połowie maja jej cena wzrosła do 66 USD, by pod koniec roku spaść poniżej 35 dolarów. Perspektywa na 2016 rok jest cały czas optymistyczna dla kierowców. Ceny paliw powinny utrzymywać się na niskim poziomie, zaś powody do zadowolenia będą mieć szczególnie właściciele samochodów z silnikiem Diesla. Zdaniem ekspertów ceny ropy naftowej mogą dotrzeć do 150 dol. Byłby to duży problem dla globalnego wzrostu gospodarczego. Jak wynika z danych e-petrol.pl cena paliw w rafineriach odpowiada za około 40% – 45% ostatecznej ceny benzyny na stacjach.

barylka ropy cena wykres

Jednym z głównych kierunków dostaw były rynki wschodnie. – Wprawdzie ostatnio istotnie zmieniliśmy rynki, na których kupujemy autogaz i olej napędowy, ale nie zmienia to faktu, że ich ceny nadal będą rynek światowy rosły. Dziś dużym przywilejem wydaje się już posiadanie samego dostępu do tych produktów – uważa Bogucki. Sankcje na rosyjskie surowce energetyczne zamierzają wprowadzić zwłaszcza Stany Zjednoczone.

Na rynku ropy naftowej brak potencjału do wzrostów cen

Co prawda ropa w USD, od szczytu z 2008 roku straciła na wartości 70% , to jednak wyrażona w Polskim Złotym spadła już zaledwie o 45% . Przyczyną takiego stanu rzeczy jest oczywiście fakt, że polska waluta jest obecnie dużo słabsza względem USD, niż była w 2008 roku. Czytaj dalej Ponad 600 skarg wpłynęło do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie wniosków o wakacje kredytowe – przekazała rzeczniczka prasowa Urzędu Małgorzata Cieloch.

barylka ropy cena wykres

Globalny wzrost gospodarczy to jeden z determinantów, który stoi za wzrostami cen tego surowca. Inwestowanie w ropę za pomocą instrumentów pochodnych to jedna z alternatyw, którą udostenia TMS. Po przeanalizowaniu zmian stawki akcyzy, która wpływa do Budżetu Państwa i opłaty paliwowej, która zasila fundusz drogowy, nie dopatrzyłem się znaczących zmian. Pomiędzy rokiem 2008, a 2015 dwukrotnie „znacząco” podwyższono stawki dla ON (w sumie o około 30 gr). To niejako uzasadnia dlaczego cena ON dogoniła w ostatnim czasie Euro 95. Sumarycznie jednak, oprócz podwyżki VAT o 1 punkt procentowy w 2012 roku, obciążenia podatkowe paliw w Polsce znacząco nie wzrosły , oprócz kosmetycznych zmian o kilka groszy w całym okresie.

Rosyjska ropa znów ma popłynąć rurociągiem “Przyjaźń” do Węgier. MOL przelał pieniądze

Przywódcy państw zachodnich wyrazili solidarność z Ukrainą i zapowiedzieli, że jeszcze dziś zostaną ogłoszone bezprecedensowe sankcje wobec Rosji. Chociaż jest to konflikt na linii Rosja-Ukraina, rynki patrzą czy inne mocarstwa opowiedzą się po którejś ze stron. Chiny oświadczyły, że nie będą dostarczać broni żadnej ze stron i że to od Rosji zależy, jak zabezpieczy swoje interesy.

Co to jest ropa Brent?

Na początku tego tygodnia WTI na krótko przekroczyła 130 dol. Za baryłkę – najwyższy poziom od 13 lat – w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę – podał portal stacji CNBC. Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w środę, że ZEA wspierają zwiększenie wydobycia ropy naftowej – podała Agencja Reutera. Wynosił ok. 3,18 zł/USD, podczas gdy dziś to już 4,33 zł/USD. W ciągu ostatnich lat inflacja r/r utrzymywała się także na poziomie 1,6–3,4 proc.

Aktualności na temat Kontrakty terminowe typu futures na ropę WTI

W ostatnim czasie odporne na spadki indeksów walory spółek z rynku paliwowego są dziś pod podażową presją. Potężnie tracą notowania Chevron, ExxonMobil i Occidental Petroleum. Europejskie indeksy FTSE, CAC40 i WIG20 zakończyły tydzień pod kreską, 0,67% zyskał niemiecki DAX. Amerykańskie indeksy zakończyły piątek notowane na niewielkim plusie.

Ropa najtańsza od 12 lat – perspektywy optymistyczne

Efektem utrzymującej się nadpodaży jest postępujący od połowy 2014 r. Spadek cen surowca i do dziś baryłka ropy Brent potaniała już o około 70%. Ceny paliw powinny utrzymywać się na niskim poziomie. eur usd Powody do zadowolenia będą mieć szczególnie właściciele samochodów z silnikiem Diesla, bo nasza prognoza dla oleju napędowego zakłada wyraźny spadek cen w Polsce, ze średnią na 2016 r.

To był absolutny szczyt cen na polskich stacjach w historii. W tamtym czasie zbliżyły się one w niektórych przypadkach nawet do 6 zł, a średnio rzecz biorąc wyniosły około 5,7 zł. Sprawa nie jest jednak taka prosta, jak się wydaje na pierwszy rzut oka.

Lecz punktem odniesienia wyznaczającym ceny ropy naftowej są giełdy surowcowe w Londynie i Nowym Jorku. Światowymi benchmarkami są notowania ropy Brent (londyńska giełda ICE) i WTI , zaś handel surowcem najczęściej rozliczany jest w dolarach. W środę lexatrade po południu ceny ropy naftowej na światowych giełdach gwałtownie spadły. Baryłka ropy WTI kosztowała poniżej 110 dolarów, a Brent dolarów. Spadek miał miejsce tuż po informacjach o postępach rozmów Stanów Zjednoczonych z producentami surowca.

Leave a Reply

Your email address will not be published.